Frederikssund Kommune samler skoler, fagfolk og forskere i en ny fælles indsats mod skolefravær. Målet er tidlig handling, stærkere samarbejde og flere børn og unge i trivsel og stabil skolegang.
Åbningstale af Anne Sofie Uhrskov (V) og Rasmus Petersen (Ø). Foto: Frederikssund Kommune
Den første weekend i maj inviterer Frederikssund Vikingespil til byfest på Kalvøen. Frederikssund Byfesten er en del af markeringen af Vikingespillets 75-års jubilæum, og der er lagt op til en weekend fyldt med oplevelser, aktiviteter og fællesskab for både børn og voksne.
I strålende forårsvejr gennemførte Fjordlandsskolens 6. årgang fra afdelingerne Dalby, Skibby og Skuldelev årets cyklistprøve. Dagen samlede elever, medarbejdere, ungdomsskole, ungdomsklub, lokale samarbejdspartnere og byens trafikanter i en fælles indsats for at skabe en tryg og lærerig oplevelse.
Foråret er her, og det betyder, at det er tid til at tage kampen op mod kæmpebjørneklo. Planterne skal være under kontrol, inden de når at sætte frø, og derfor er det vigtigt at komme i gang med bekæmpelsen senest 1. maj.
Hvordan kan erindringer skabe glæde, inspirere og styrke vores fællesskab? Det sætter Frederikssund Bibliotekerne fokus på i uge 19, når den nationale demensuge løber af stablen med temaet Demens og erindringer.
Ældre person smiler til anden person. Foto: Demensvenligt Danmark