
Budget 2027
Gennemført høring om budgetforslag 2027-2030
Det administrative budgetforslag er udsendt i høring fra den 28. august til den 14. september - se det samlede høringsmateriale, samt muligheden for at at give et høringssvar.
Politisk tidsplan - arbejdet med budget 2027-2030
Byrådet godkendte den 25. februar en tids- og procesplan for arbejdet med budget 2027 - 2030.
Nedenfor er oplistet de vigtigste milepæle, omhandlende de obligatoriske politiske behandlinger, inddragelse, budgethøring m.v.
Der kan endvidere henvises til den konkrete politiske behandling - Byrådsmødet de 25. februar pkt. 24
| Tidsrum: | Handling: |
|---|---|
| marts til juni | Inddragelse af borgere, bestyrelser, råd og nævn m.fl. |
| Maj til juni | Indledende politiske drøftelser om budget 2027 - 2030 |
| 26. august | Økonomiudvalgets 1. behandling |
| 28. august til den 14. september | Budgetforslag udsendes i høring - herunder borgerdialog og møde med Hoved MED udvalget |
| 2. september | Byrådets 1. behandling |
| 3. september | Borgermøde om budget 2027 - 2030 |
| 11. september | Frist for politiske spørgsmål til budget 2027 - 2030 |
| 18. - 22. september | Politiske forhandlinger om budget 2027 - 2030 |
| 24. september kl. 8.00 | Frist for politiske ændringsforslag |
| 1. oktober | Økonomiudvalgets 2. behandling |
| 7. oktober | Byrådets 2. behandling, og dermed endelige vedtagelse af budgettet. |
Borgerinddragelse
Arbejdet med Frederikssund Kommunes budget for 2027 er allerede i gang, og Byrådet har som en del af tidsplanen besluttet, at der igen i år skulle afholdes en række borgerdialogmøder.
I juni har der derfor været flere muligheder for at møde byrådspolitikerne til en uformel dialog om næste års budget – herunder kommunens forventede indtægter og udgifter samt hvilke udfordringer Frederikssund Kommune kigger ind i. Borgmesteren og medlemmer af Byrådet har været til stede, så det har været muligt at få en snak med de folkevalgte om det kommende budget.
Dialogmøderne er afviklet:
- Den 2. juni kl. 19 – 21 på Skibby Bibliotek
- Den 9. juni kl. 16 – 18 i Sillebroen, Frederikssund
- Den 18. juni kl. 16 – 18 i Slangerup Administrationscenter
- Den 25. juni kl. 16 – 18 i Rejsestalden, Jægerspris
Efter administrationens budgetforslag blev udsendt i høring, blev der desuden afholdt et borgermøde den 3. september kl. 19.00 – 21.30 i Valhal, Frederikssund. Her blev hovedlinjerne i budgetforslaget gennemgået, og der var mulighed for at stille spørgsmål og gå i dialog med byrådspolitikerne.
Du kan læse mere om borgermøderne i denne nyhed, eller se oplægget fra borgermødet den 3. september.