Tirsdag den 18. november bliver en ganske særlig dag for en række unge i Frederikssund Kommune. For første gang får de lov til at sætte deres kryds ved kommunalvalget – og dermed være med til at bestemme, hvilken retning deres kommune skal bevæge sig i.
Elias glæder sig til at stå i valgboksen. Foto: Frederikssund Kommune
I Frederikssund Kommunes børnehuse har en målrettet indsats båret frugt. Et arbejde om fordelene ved at gå op i tid har nemlig fået mange pædagoger, pædagogiske assistenter og pædagogmedjælpere til at skrue op for timerne – til gavn for både børn, kolleger og hverdagen i institutionerne.
Barn hjælpes med sko i garderobe. Foto: Frederikssund Kommune
Grønne Nabofællesskaber, stiftet af Bent Mariager fra Frederikssund, har i år modtaget ikke bare én, men to af de mest prestigefyldte priser i Norden: Kongeparrets Fællesskabspris og Nordisk Råds miljøpris 2025.
Bent Mariager får overrakt pris af Hans Majestæt Kong Frederik 10. Foto: Agnete Schlichtkrull
Vil du være valgtilforordnet 18. november 2025, når der er valg til Seniorrådet?
Vi søger valgtilforordnede til valgstederne i Jægerspris, Skibby, Slangerup og Græse Bakkeby. Lokationerne er de samme som til kommunal- og regionrådsvalg.