Solnedgang over Isefjord. Foto Kenneth Jensen.
Frederikssund Kommunes logo

Velkommen til Frederikssund Kommune

Nyheder

18. maj 2026

Grøn Pulje skydes i gang i Frederikssund Kommune

Fremover bliver det muligt for lokale foreninger at søge støtte til grønne og fællesskabende projekter, når der etableres nye vindmøller eller solcelleanlæg i Frederikssund Kommune.
Solcellepark nordlige Vinge
Solcellepark nordlige Vinge
13. maj 2026

Ny legeplads på Bløden giver en mere levende bymidte

Tirsdag den 12. maj blev den nye farverige legeplads på Bløden i Frederikssund officielt indviet. Med legepladsen har byen fået et nyt samlingspunkt for børn og familier – men legepladsen er også mere end det. Den er samtidig et konkret eksempel på arbejdet med at skabe mere liv, flere mødesteder og nye oplevelser i Frederikssund bymidte.
Billede1 forside.jpg
Billede1 forside.jpg
13. maj 2026

Verdensklasse-cykling kommer til Frederikssund Kommune i juni

Lørdag den 13. juni og søndag den 14. juni bliver Frederikssund Kommune en del af det internationale World Tour-cykelløb CPH Sprint, når nogle af verdens bedste kvindelige og mandlige cykelryttere kommer gennem kommunen. Cykelløbet vil samtidig medføre midlertidige ændringer for trafikken på de veje, hvor rytterne passerer.
Cykelrytterne på vej over Kronprins Frederiks Bro. Foto: Esben Zøllner Olesen
Cykelrytterne på vej over Kronprins Frederiks Bro. Foto: Esben Zøllner Olesen
8. maj 2026

Ny mulighed for enkle byggesager

Fra onsdag den 13. maj 2026 indfører Frederikssund Kommune en ny mulighed for straks‑behandling af udvalgte, enkle byggesager.