
Afgørelse om ikke at foretage miljøvurdering af lokalplan 79.1
Afgørelse | Plan | 4050 Skibby
Frederikssund Kommunen har foretaget en miljøscreening af forslag til lokalplan 79.1 og truffet afgørelse om, at forslaget ikke er omfattet af kravet om miljøvurdering.
Læs miljøscreening og afgørelse om ikke at foretage miljøvurdering.
Du kan finde forslag til lokalplan 79.1 og give høringssvar til lokalplanforslaget på Kommunens hjemmeside.
Klagemulighed
Hvis du ønsker at klage over kommunens afgørelse om, at der ikke skal laves miljøvurdering, kan du klage til Planklagenævnet.
Klagen skal indgives inden 4 uger fra den dag forslaget annonceres på kommunens hjemmeside. Det vil sige 4 uger fra den 28. januar 2026.
Du klager via Klageportalen, som du finder via borger.dk eller virk.dk.
Du logger på Klageportalen med MitID. En klage er indgivet, når den er tilgængelig for Frederikssund Kommune via Klageportalen. Når du klager, skal du betale et gebyr. Planklagenævnet afviser din klage, hvis du sender den uden om klageportalen, medmindre du forinden er blevet fritaget for brug af klageportalen. Hvis du ønsker at blive fritaget for at bruge klageportalen, skal du sende en begrundet anmodning til Planklagenævnet. Nævnet afgør herefter, om du kan fritages for at bruge klageportalen. Se betingelserne for at blive fritaget på Nævnenes Hus hjemmeside.