
Plan og tekniks møde den 05. november 2025
Mødelokale SL 1 kl. 08.15
143Godkendelse af dagsorden
144Igangsættelse af kommuneplantillæg om reduktion af skovrejsning uønsket ved Runegaards Allé
Resume
Klimaskovfonden har vist interesse for at erhverve et areal til skovrejsning på 54 ha ved Runegaards Allé grænsende op til sommerhusområde ved Bautahøjvej - Bakkegårde. Andre grønne aktører kunne også være interesseret i at lave et skov/naturprojekt på arealet i forbindelse med Grøn Trepart indsatsen. Området er i dag åbne landbrugsarealer med flere synlige gravhøje og enkelte §3 områder. Området er i kommuneplanen udlagt som skovrejsning uønsket og bevaringsværdigt landskab. Med denne sag skal Plan og teknik beslutte, om der skal igangsættes udarbejdelse af et kommuneplantillæg, der muliggør skovrejsning på dele af arealet.
Indstilling
Administrationen indstiller til Plan og teknik, at:
- Igangsætte kommuneplanlægning, der muliggør en større skovrejsning på arealet og
- Påbegynde inddragelse af naboer og interessenter for at konkretisere projektet forud for forslag til kommuneplantillæg.
Sagsfremstilling
Klimaskovfondens hovedopgave er at bidrage at Danmark kan nå sit mål og klimaneutralitet i 2045, gennem Skovrejsningsprojekter. Fonden har vist interesse for et område ved Kulhuse vist i bilag 1, der lever op til fondens indsatsområder udover konkret klimahandling:
- Biodiversitet – §3 områder og gravhøje friholdes, hvilket udover områder med lysninger og naturlig tilgroning vil øge områdets biodiversitet
- Vandmiljø og reduktion af kvælstof – udtagning af landbrugsjord og sikring af skovdrift uden sprøjtning vil være med til forbedre vandkvalitet i området
- Beskyttelse af drikkevand – en del af arealet er indvindingsareal for drikkevand.
- Rekreative værdier – sikre forbedret offentlig adgang og skabe sammenhæng mellem natur- og skovarealer i området
Som noget nyt har Klimaskovfonden nu mulighed for at erhverve arealer til skovrejsning. Tidligere har de primært understøttet private og kommuner med medfinansiering.
Ifølge Frederikssund Kommunes Klimaplan 2045 er målet, at der skal være rejst 400 ha ny skov inden 2030.
Kommuneplanlægning
Området er i kommuneplanen udpeget som skovrejsning uønsket. Udpegningen som skovrejsning uønsket er begrundet i landskabshensyn. Landskabshensynene drejer sig om, at beskytte ind- og udsigter til kystlandskabet i den vestlige del af området og sikre muligheden for at opleve de mange gravhøje i området.
Ny kommuneplanlægning for området, skal sikre, at det stadig er muligt at bevare og opleve de værdier, som er i området. Administrationen har været i dialog med fonden og vurderer umiddelbart, at det vil være muligt at imødekomme landskabshensynene og sikre bedre adgang til at opleve dem og naturværdierne i området gennem et skovprojekt, hvor der lægges vægt på de kulturhistoriske værdier, ind- og udsigtsforhold og de eksisterende naturværdier i området. Det primære hensyn er de mange gravhøje, som ligger tæt og som har beskyttelseszoner på 100 meter, hvilket betyder, at dele af området vil blive friholdt for skovvækst. Samtidig kan oplevelsen af gravhøjene forbedres ved, at der kan sikres bedre adgang til at komme ind i området og opleve gravhøjene. Skovfonden har interesse i at skabe varieret natur, for at sikre biodiversitet, hvilket betyder at lysninger vil blive indarbejdet og §3-områder respekteret og indarbejdet.
Kommuneplantillægget skal sikre:
- Landskabsværdier i høj grad fastholdes og gøres tilgængelige
- Planlægningen kan ske uden gene for §3-områder og de mange gravhøje
- At der sker en inddragelse af de omkringliggende naboer
Kommuneplantillægget vil betyde ændringer i følgende kommuneplantemaer:
- Skovrejsning
- Landskabsbeskyttelse
Derudover skal der foretages en vurdering af projektets visuelle påvirkning af kystlandskabet, da det ligger inden for kystnærhedszonen.
Inddragelse
Igangsættelse af tillæg til kommuneplan sker på baggrund af en henvendelse fra Klimaskovfonden med ønske om skovrejsning på arealet. Administrationen anbefaler at der inviteres til informationsmøde for grundejere i området, så ideer og forlag kan indgå i projektudviklingen, hvis Klimaskovfonden eller en anden aktør går videre med erhvervelse af området for at gennemføre et skov/naturprojekt.
Økonomi
Nærværende sag har ingen bevillingsmæssige konsekvenser.
Bilag
145Underskrifter
Indstilling
Dette punkt erstatter det fysiske underskriftark.
Når der trykkes "Godkendt" svarer det til, at underskriftarket er underskrevet.
Beslutning
-