Frederikssund Kommunes logo

Børn, Skole og Families møde den 12. januar 2026

Mødelokale SL 13, Kongensgade 18, 3550 Slangerup kl. 08.30

Referat

Fold alle punkter

1Godkendelse af dagsorden

Beslutning

Godkendt.

2Orientering om introduktion til Børn, Skole og Familie

Resume

Med denne sag indledes introduktionen til fagudvalgets område.

Indstilling

Administrationen indstiller til Børn, Skole og Familie, at:

  1. Tage orienteringen til efterretning.

Beslutning

Taget til efterretning.

Præsentationen vedlægges referatet.

Sagsfremstilling

Introduktionen til alle udvalg forløber efter en fælles skabelon, som dog tilpasses efter behovet til det enkelte udvalg. Der vil blive givet en bred præsentation af udvalgets arbejdsfelt.

Under punktet vil direktør og centerchefer gennemgå udvalgets bundne opgaver og formål, og der gives et overblik over den økonomi, der er tilknyttet fagudvalget.

Derudover gives et overblik over de kommende større sager, der forventes at komme på dagsordenen i løbet af 2026. Det indbefatter en gennemgang af de store beslutninger, der allerede er taget af Byrådet eller udvalget, og som udvalget kan bygge videre på, når de behandler sagerne, samt en introduktion til større tiltag, der er på vej i forbindelse med nationale reformer og dagsordener. De relevante politikker og strategier på fagområdet er vedlagt som bilag.

Endelig præsenteres kort den organisering, der administrativt og politisk har betydning for udvalgets ansvarsområde. Det gælder både kommunens egne centre og enheder, samt råd, nævn og bestyrelser i og uden for den kommunale organisation med relation til fagudvalget.

Det videre introduktionsforløb

Introduktionen vil strække sig over flere udvalgsmøder og tilrettelægges efter, hvad der giver bedst mening i udvalget. Den videre introduktionsproces vil blive præsenteret på mødet med mulighed for at tilpasse det efter udvalgets ønsker.

Ud over introduktionen målrettet de enkelte udvalg er det forventningen, at der kommer et seminar for Byrådet i foråret 2026 med mulighed for at få en bred introduktion til det politiske arbejde. Her kan det for eksempel drøftes, hvordan politikere, udvalg og Byråd ønsker at varetage deres opgaver, samt hvordan administrationen bedst kan understøtte det politiske niveau.

Endelig vil der forud for byrådsmøderne fortsat blive afholdt temadrøftelser – ofte om større tværgående temaer eksempelvis Vinge, klima m.v.

Oplæg som præsenteres på udvalgsmødet vil blive vedhæftet referatet.

Inddragelse

Inddragelse er ikke vurderet relevant.

Økonomi

Nærværende sag har ingen bevillingsmæssige konsekvenser.

Bilag

3Beslutning om mødeplan for 2026

Resume

Udvalget skal med denne sag tage stilling til forslag til mødekalender for 2026.

Mødekalenderen er udarbejdet på baggrund af udvalget drøftelser på det konstituerende møde den 18. december 2025.

Indstilling

Administrationen indstiller til Børn, Skole og Familie, at:

  1. Godkende forslag til mødeplan for udvalgets møder i 2026.

Beslutning

Sagen blev bragt til afstemning.

For stemte: Rasmus Petersen (Ø), Kenneth Jensen (A), Charlotte Drue (I), Tobias Daniel Isaksson (I), Anne-Lise Kuhre (A), Anna Poulsen (F), Jens Jørgensen (V) og Inge Messerschmidt (O).

Imod stemte: Therese Hejnfelt (C) med følgende begrundelse: Udvalgsmøder skal i højere grad placeres senere på dagen. Jeg finder det problematisk, at administrationen alene forslår tidspunkter uden politisk drøftelse. Det er vigtigt at sikre, at politik er tilgængeligt for alle byrådsmedlemmer, uanset deres job eller studieforpligtelser.

Indstilling godkendt.

Sagsfremstilling

Det fremgår af styrelseslovens § 20, at der for hvert regnskabsår skal træffes beslutning om, hvor og hvornår udvalgets møder skal afholdes.

Det er formelt set det enkelte udvalg, der beslutter hvor og hvornår udvalgets møder afholdes. I praksis er udvalgene imidlertid en del af en samlet mødekabale, hvor de 7 fagudvalgsmøder skal placeres, så alle udvalgsmedlemmer har mulighed for at deltage i møderne.

Børn, Skole og Familie ønskede, jf. protokollering fra det konstituerende møde 18. december 2025, morgenmøder torsdag fra 08.30-11.30 (3 timer). Mødeafholdelse både på Frederikssund Rådhus samt mulighed for at besøge skoler/SFO, børnehuse, fritidsklubber og relevante afdelinger.

Principper for mødeplanlægningen:

I arbejdet med mødeplanlægningen for udvalg og Byråd har administrationen arbejdet ud fra følgende principper:

  1. Udvalgsmøderne placeres, så sager fra dagsordenen kan nå at blive optaget på dagsordenen til næstkommende Økonomiudvalg/Byrådsmøde.
  2. Byrådets møder afholdes som udgangspunkt den sidste uge (onsdag) i måneden, og Økonomiudvalgets møder holdes som udgangspunkt den foregående uge (onsdag) - om muligt.
  3. Møderne i fagudvalgene holdes enten om formiddagen med start og slut i tidsrummet 08.00 til 12.30 eller om eftermiddagen med start og slut i tidsrummet 14.00 til 17.00.
  4. Møderne berammes som udgangspunkt til at vare 2 timer pr. møde.

Principperne er et udtryk for den gensidige afhængighed mellem udvalgsmøderne og dermed et forsøg på at veje mange forskellige hensyn op mod hinanden, herunder hensynet til at sikre en smidig og koordineret sagsbehandling på tværs af udvalg, Økonomiudvalg og Byråd.

I planen er der også taget højde for udvalgenes eventuelle deltagelse i KL-topmøder.

Godkendelse af tid og sted for udvalgets møde

Forslag til udvalgets ordinære møder i 2026 fremgår af vedlagte forslag til mødeplan, som også angiver tidspunkt for mødernes afholdelse.

Ofte holdes udvalgsmøderne på Rådhuset, Torvet 2 i Frederikssund eller på administrationscentret i Slangerup – men nogle udvalg har haft tradition for, at møderne holdes på de forskellige institutioner, der hører under udvalgets område (en skole, en daginstitution, en kulturinstitution el. l.).

Udvalgsmøderne afholdes som udgangspunkt fysisk.

Brug af virtuelle møder

Virtuelle møder (video eller telefonmøder) opfylder kravet til et møde, som det forstås efter lov om kommunernes styrelse § 16, stk. 1. For at der er tale om et møde, skal alle medlemmer være indkaldt, de skal deltage i en forhandling, og de skal have mulighed for at træffe beslutning. Et virtuelt møde giver også mulighed for den mundtlige udveksling af synspunkter, som er karakteristisk for et møde.

Hvis der er enighed i udvalget kan et planlagt møde ændres til et virtuelt møde. Virtuelle møder er især velegnede til at træffe hurtige konkrete beslutninger, hvorimod bredere drøftelser bedre kan udfoldes ved et fysisk møde.

I særlige tilfælde kan udvalgsformanden beslutte, at et udvalgsmedlem deltager virtuelt i et møde der i øvrigt er planlagt som og afholdes som fysisk møde for de øvrige deltagere.

Ved afholdelse af ekstraordinære møder er det udvalgsformanden der i samråd med næstformanden beslutter, om mødet afholdes som fysisk eller virtuelt møde.

Inddragelse

Der er ikke er sket nogen former for inddragelse, da det er ikke vurderet relevant i denne sag.

Økonomi

Center for Økonomi har ikke yderligere bemærkninger, da sagen ikke har bevillingsmæssige konsekvenser.

Bilag

4Drøftelse af program for KL's Børn og Unge Topmøde 2026

Resume

Kommunernes Landsforening, KL, afholder Børn & Unge Topmøde 2026 med overskriften “Sammen sætter vi retning – det gode børne- og ungeliv 2026”. Topmødet afholdes 29.-30. januar 2026 og sætter fokus på, hvordan kommunerne politisk og ledelsesmæssigt skaber retning for kvalitet på hele børne- og ungeområdet i en ny valgperiode. Med denne sag skal Børn, Skole og Familie drøfte program og centrale opmærksomhedspunkter som forberedelse til deltagelse i topmødet. Programmet for topmødet fremgår som bilag.

Indstilling

Administrationen indstiller til Børn, Skole og Familie, at:

  1. Drøfte sagen.

Beslutning

Drøftet.

Sagsfremstilling

Baggrund

KL afholder 29.-30. januar Børn & Unge Topmøde 2026 under overskriften “Sammen sætter vi retning – det gode børne- og ungeliv 2026”.

KL begrunder valget af dette års tema med, at børne- og ungeområdet i disse år er under betydelige forandringer, hvor reformer, visioner og nye forventninger skal omsættes til konkret kvalitet i den kommunale kerneopgave – tæt på børn, unge og familier i dagtilbud, skole og fritid.

Med en ny valgperiode fra 1. januar lægger KL vægt på, at ambitioner for børn og unge kræver politisk mod, prioritering og tydelig retning lokalt, hvis intentioner skal blive til mærkbare forbedringer i hverdagen. Topmødet inviterer til fælles drøftelser af, hvordan kommunalpolitisk ledelse kan sætte retning for kvalitet på tværs af hele 0-18-årsområdet.

Hovedtemaer for topmødet

  • KL fremhæver følgende tematikker, som forventes at være gennemgående i topmødets program:
  • Kvalitet i dagtilbud: behov for prioritering, klar retning og faglig ledelse, så de pædagogiske læringsmiljøer styrkes dér, hvor kvaliteten ikke er tilstrækkelig.
  • Folkeskolens kvalitetsprogram: realisering af en ny retning med større frihed, bedre sammenhæng mellem teori og praksis og et stærkere almenområde, herunder potentialer i fagfornyelse og nye fagplaner samt samarbejdet “Sammen om Skolen”.
  • Fritidsliv og fællesskaber: styrke børn og unges mulighed for et rigt fritidsliv – i SFO, klub og foreningsliv – så flere oplever meningsfulde fællesskaber, når skoledagen slutter.
  • Ungeområdet og overgange: et uddannelseslandskab i forandring og behov for at udvikle rammer og indhold i overgangen fra folkeskole til ungdomsuddannelse, så flere unge støttes godt videre.
  • Kvalitet som et langt sejt træk: kvalitet “ledes frem” på alle niveauer og kræver vedvarende politisk og organisatorisk fokus for at skabe varige forandringer for børn, unge og familier.

Drøftelse – udvalgets forberedelse

Administrationen anbefaler at udvalget drøfter følgende som forberedelse til topmødet:

  • Hvad hæfter vi os ved i KL’s tema og program – set i lyset af vores lokale prioriteringer?
  • Hvad bliver vi særligt optaget af at få input til (fx kvalitet i dagtilbud, realisering af kvalitetsprogram i skolen, fritidsfællesskaber, overgange for unge)?
  • Hvilke politiske spørgsmål/opmærksomhedspunkter vil vi gerne “tage med” til dialog og netværk på topmødet?

Inddragelse

Inddragelse er ikke vurderet relevant.

Økonomi

Center for Økonomi har ingen bemærkninger, da sagen ikke har bevillingsmæssige konsekvenser

Bilag

5Orientering om anvendelse af overskydende anlægsmidler til ombygning af dagtilbud

Resume

Idet der er overskydende midler i den allerede frigivne pulje ”Ombygning af dagtilbud”, orienteres Børn, Skole og Familie med denne sag om, hvordan de overskydende midler anvendes til ombygningsprojekter i kommunens børnehuse i 2026.

Indstilling

Administrationen indstiller til Børn, Skole og Familie, at:

  1. Tage orienteringen til efterretning.

Beslutning

Taget til efterretning.

Administrationen følger op på sagen, hvad angår puslefaciliteter samt de generelle bevillingsmæssige forhold.

Sagsfremstilling

På anlægsprojektet ”Ombygning af dagtilbud” blev der, i forbindelse med kapacitetstilpasningen i Frederikssund og Skibby, afsat kr. 1.878.421, til ombygning i børnehusene Fjordtoppen, Toftelund, Højvang, Tumlebo, Pilehuset samt Savannen.

Alle ombygningsprojekter er nu afsluttet, og der er et mindreforbrug på i alt 650.000 kr..

Disse midler kan derfor nu prioriteres til andre projekter i kommunens børnehuse.

Idet midlerne er afsat af det tidligere udvalg til specifikke projekter i ovenstående børnehuse, orienteres Børn, Skole og Familie med denne sag om, at de overskydende midler anvendes til følgende anlægsopgaver i 2026:

  1. Børnehuset Pilehaven har i dag puslefaciliteter i børnehaven, der hverken er hensigtsmæssige for personale eller børn eller står mål med arbejdsmiljølovens bestemmelser. Frederikssund Kommune har nu modtaget et påbud fra Arbejdstilsynet om, at disse forhold skal udbedres (bilag 1), hvorfor midlerne først og fremmest anvendes hertil. Arbejdet sættes i gang straks.
  1. Overskydende midler vil dernæst i samarbejde med børnehusenes ledere og Center for Ejendomme og IT blive prioriteret til de mest presserende projekter, eksempelvis til ekstra pusleplads i Børnehuset Rørskov, skyggelameller/solsejl til Børnehuset Strandstræde m.v.

Inddragelse

Administrationen er løbende i dialog med lederne i børnehusene om behov for bygningsmæssige tilpasninger. Lederne vil særskilt blive inddraget i forhold til prioritering af overskydende midler, efter udbedring af puslefaciliteter i Børnehuset Pilehaven.

Økonomi

Nærværende sag har ingen bevillingsmæssige konsekvenser.

Bilag

6Meddelelser

Beslutning

  • Arbejdsgange i forhold til spørgsmål til administrationen

Taget til efterretning.

Sagsfremstilling

  • Årshjul
  • Samarbejde med den sociale investeringsfond om skolefravær

Bilag

7Underskrifter

Beslutning

-

Sagsfremstilling

Dette punkt erstatter det fysiske underskriftsark. Når der trykkes godkendt, svarer det til, at underskriftsarket er underskrevet.