
Seniorer og Forebyggelses møde den 15. juni 2026
Ekstraordinært møde, Teams-møde kl. 15.15
56Godkendelse af dagsorden
Beslutning
Godkendt.
57Beslutning om midlertidige pladser i Frederikssund Kommune fra 1. januar 2027
Resume
I forbindelse med Sundhedsreformen flyttes 22 af kommunens nuværende 31 midlertidige pladser til regionen pr. 1. januar 2027. Denne sag præsenterer en fremtidig model for de resterende ni midlertidige pladser i Frederikssund Kommune fra 1. januar 2027. Administrationen anbefaler med sagen at samle alle midlertidige pladser på omsorgscentret De Tre Ege for at sikre et fagligt og økonomisk tilbud, som kan danne ramme for kvalitative ophold. Samtidigt foreslås det at udvide antallet af midlertidige pladser med en plads for at imødekomme det store pres på plejeboliger og behovet for aflastningsophold.
Indstilling
Administrationen indstiller til, at Seniorer og Forebyggelse overfor Økonomiudvalget og Byrådet anbefaler, at:
- Godkende at opnormere de midlertidige pladser med én plads fra 1. januar 2027 for at opretholde det eksisterende serviceniveau.
- Godkende at samle de midlertidige pladser på De Tre Ege for sikre et fagligt godt tilbud.
- Godkende at udbygge afdelingen for midlertidige pladser på De Tre Ege med tre pladser.
- Der tillægsbevilges bruttoanlægsudgifter i 2026 på 1,00 mio. kr. til udbygning af tre pladser på De Tre Ege, som samtidig frigives.
- Der tillægsbevilges bruttoanlægsudgifter i 2027 på 2,10 mio. kr. til udbygning af tre pladser på De Tre Ege, som indarbejdes i de tekniske korrektioner i budget 2027-2030.
Historik
Beslutning fra Seniorer og Forebyggelse, 3. juni 2026, pkt. 50:
Udsat, idet sagen genbehandles på et ekstraordinært møde inden Økonomiudvalgsmødet. Sagen suppleres med en undersøgelse af om udestuen kan bevares i forbindelse med udbygningen og om der er mulighed for at udvide afdelingen med yderligere pladser.
Beslutning
- Anbefalet
- Anbefalet
- Anbefalet, idet udvalget beder administrationen undersøge mulighederne for bedre fællesarealer for beboere og pårørende på de midlertidige pladser samt undersøge muligheder og tidsperspektiver for udflytning af Døgnplejen.
- Anbefalet
- Anbefalet
Sagsfremstilling
Sundhedsreformen flytter 70 procent af kommunernes midlertidige pladser til regionerne pr. 1. januar 2027. Med overdragelsen omdannes pladserne til sundheds- og omsorgspladser. Her vil blive tilbudt rehabiliterende forløb efter indlæggelse og forløb, der har til formål at forebygge indlæggelse eller genindlæggelse på hospitalet. De resterende 30 procent af pladserne bliver i kommunerne (se sag nr. 14 og 15 for orientering om det den samlede sundhedsreform på Byrådsmødet den 28. januar 2026).
Frederikssund Kommune har i dag 31 midlertidige pladser, der organisatorisk ligger samlet i tilbuddet Rehabilitering og de midlertidige pladser. 24 af pladserne ligger i lejede lokaler på Rehabiliteringsafdelingen på Frederikssund Hospital, mens de sidste syv midlertidige pladser ligger på Afdeling C på omsorgscentret De Tre Ege i Jægerspris. Som udgangspunkt visiteres borgere på rehabiliteringsophold og terminalt ophold til Rehabiliteringsafdelingen, mens borgere på aflastnings- og venteophold tilbydes en plads på Afdeling C. Pladserne bruges dog i dag fleksibelt til de forskellige målgrupper, tilpasses borgernes behov for ophold.
Med Sundhedsreformen flytter 22 pladser, alle lokaler på hospitalet, alle medarbejdere på Rehabiliteringsafdelingen samt lederen af Rehabilitering og de midlertidige pladser til regionen. Det efterlader ni midlertidige pladser i Frederikssund Kommune fra 1. januar 2027 til aflastningsophold, venteophold, terminale ophold og borgere, der ikke får tilbud en sundheds- og omsorgsplads i regionen, men ikke kan modtage den fornødne hjælp i eget hjem.
Administrationen har analyseret behovet for midlertidige pladser i fremtiden og har udarbejdet et oplæg til fremtidigt omfang, indhold, organisering og fysiske placering af pladserne (bilag 1).
På baggrund heraf anbefales det at:
1. Opnormere de 9 tilbageværende midlertidige pladser med en plads for at opretholde det nuværende serviceniveau
Byrådet blev i forbindelse med sag nr. 80 den 27. maj 2026 forelagt en analyse af behovet for plejeboliger i de kommende år. Analysen viser, at antallet af plejeboliger pr. +80-årig er faldet markant i Frederikssund Kommune i de senere år – og det har sat pres på antallet af ventepladser. Samtidig er ventetiden på plejebolig steget markant og dermed også behovet for aflastningspladser.
Med sundhedsreformen ændres målgruppen på regionens nye sundheds- og omsorgspladser – og det forventes derfor dels at en gruppe af de nuværende borgere på Rehabiliteringsafdelingen i fremtiden skal opholde sig på kommunens midlertidige pladser. Dels forventes borgerne på regionens kommende sundheds- og omsorgspladser at få kortere ophold end i dag.
Der forventes derfor et større pres på de tilbageværende midlertidige pladser fra 2027 og der er derfor behov for at opnormere de midlertidige pladser med en plads, hvis det eksisterende serviceniveau skal opretholdes.
2. Samle alle midlertidige pladser på De Tre Ege for at sikre et fagligt godt tilbud
Det foreslås, at samle de midlertidige pladser på Omsorgscentret De tre Ege i Jægerspris i fremtiden. Omsorgscentret huser allerede i dag syv ud af de ni resterende midlertidige pladser – forslaget indebærer således fortsat anvendelse af den nuværende kapacitet, som er placeret på en særskilt afdeling (Afdeling C) på De tre Ege. Boligerne er meget små og er derfor ikke anvendelige som plejeboliger. Samtidig viser tidligere analyse af plejeboligerne, at det er muligt at udbygge De tre Ege.
En samlet placering af pladserne sammen med plejecentret vil sikre en mere effektiv og robust driftsøkonomi, hvor det er muligt ved sygdom, ferie og vakancer for at sikre en forsvarlig vagtdækning. Placeringen på De Tre Ege giver således mulighed for samtænkning af driften med plejecenteret, deling af funktioner, personale mv. Samtidig giver samdriften af de midlertidige pladser og plejecentret mulighed for at sikre et kvalitativt bedre tilbud, hvor borgere på de midlertidige pladser kan tage del i de daglige aktiviteter og arrangementer på plejecentret.
De midlertidige pladser er en del af kommunens samlede tilbud til ældre og skal ses i tæt sammenhæng med de øvrige tilbud på ældreområdet og den samlede prioritering og styring af disse. En samling vil derfor desuden kunne sikre en entydig og tæt koordination med andre tilbud i det nære sundhedsvæsen, herunder regionale tilbud, almen praksis og Døgnplejen, Visitation og Hjælpemidler, demenskonsulenterne m.fl. v.
En samling af 10 pladser på De Tre Ege vil koste 7,7 mio. kr. i drift om året, svarende til den nuværende udgift til personale pr. borger på afdeling C, samt ressourcer til koordination/ledelse. Merudgiften til den ekstra plads på 0,7 mio. kr. årligt finansiers via nedskrivning af reformpuljen og er indarbejdet som en teknisk korrektion i budget 2027-2030.
3. Udbygge De Tre Ege med tre pladser.
I dag består afdelingen af syv 1-rums boliger med eget badeværelse. En samling af de ti pladser forudsætter en udvidelse af afdelingen. Administrationen har undersøgt mulighederne for en tilbygning på De Tre Ege, så Afdeling C fremover rummer 10 midlertidige pladser, og opførelsen af yderligere beboelse strider ikke mod lokalplanen og dermed heller imod støjkonsekvenszonen i området. Tilbygningen vil udgøre 3 ekstra boliger á 38 m2 i forlængelse af de eksisterende boliger. Beplantning og stisystem vil også skulle tilpasses. Eksisterende havestue nedrives og genopføres ikke.
Udgiften til dette, inklusiv miljøundersøgelser, inventar, rådgivning samt entreprenørudgifter udgør 4,36 mio. kr., og forventes at kunne udføres på 1 år og 7 måneder fra en bevilling er frigivet. Likviditetsmæssigt vurderes behovet i 2026 til 1,00 mio. kr., og 3,36 mio. kr. i 2027.
En udvidelse af arealet med ca. 114 m2 vil betyde en yderligere driftsomkostning til rengøring, sikring, el, vand og varme. Dette skal opgøres og bevilges i forbindelse med udvalgets godkendelse af dispositionsforslaget.
En eventuel udvidelse af bygningsmassen bidrager negativt til opfyldelse af Byrådet beslutning i Budget 2026 om reduktion af bygningsmassen med 12.000 m2.
Midlertidig løsning for de tre hjemløse pladser
En tilbygning vil tidligst først kunne stå klar 1 år og 7 måneder fra projektet er godkendt politisk, afsat i anlægsbudgettet og frigivet. De tre pladser kan altså tidligst stå klar i første halvår af 2028. Der er derfor brug for en midlertidig løsning for tre pladser fra 1. januar 2027 og frem til udbygningen står klar. En mangel på midlertidige pladser vil betyde, at Frederikssund Kommune ikke kan overholde plejeboliggarantien, ikke lever op til det aftalte serviceniveau og ikke kan hjemtage udskrevne borgere og kommer til at betale regionen en døgntakst pr. færdigbehandlet ventepatient. Administrationen er i dialog med regionen og med flere af nabokommunerne om en midlertidig husning på pladserne.
Supplerende sagsfremstilling til det ekstraordinære møde i Seniorer og Forebyggelse den 17. juni 2026
Seniorer og Forebyggelse besluttede den 3. juni 2026 at udsætte sag nr. 50 Beslutning om midlertidige pladser i Frederikssund Kommune fra 1. januar 2027, og genbehandle sagen på et ekstraordinært møde inden økonomiudvalgsmødet den 17. juni 2027. Udvalget bad om, at sagen suppleres med en undersøgelse af, om udestuen på De Tre Ege kan bevares i forbindelse med udbygningen og om der er mulighed for at udvide afdelingen med yderligere pladser. De to spørgsmål besvares i vedlagte bilag 2. Der er desuden vedlagt to tegninger til den supplerende sagsfremstilling.
Inddragelse
Sagen er sendt til kommentering i Seniorrådet.
Kommentar fra Seniorrådet:
Seniorrådet tilslutter sig administrationens indstilling med følgende bemærkning:
Vi venter på nærmere information om, hvordan problemet med de tre manglende nye pladser på De tre Ege blive løst fra 1. januar 2027 og frem til byggeriet er klar til indflytning, således at Frederikssund Kommune kan overholde plejeboliggarantien i den periode.
Og så takker vi for bilag 1, som gav en væsentlig bedre indsigt i sag nr. 50 end sagsfremstillingen i dagsordenteksten gjorde.
Økonomi
Drift
Center for Økonomi bemærker, at merudgiften på 0,7 mio. kr. årligt til opnormeringen på de midlertidige pladser fra 2027 finansieres via nedskrivning af reformpuljen og er indarbejdet i de tekniske korrektioner for 2027-2030.
Anlæg
Den samlede anlægssum for udbygningen af Afdeling C på De Tre Ege er i nærværende sag opgjort til 4,36 mio. kr., fordelt med 1,00 mio. kr. i 2026 og 3,36 mio. kr. i 2027.
Der er i anlægsbudgettet for 2027 afsat 1,26 mio. kr. til samling af alle midlertidige pladser på hospitalet samt etablering af et skærmet afsnit (Rehabilitering). Projektet blev tidligere pauseret som følge af sundhedsreformen og skal ikke længere anvendes til dette formål. For at realisere udbygningen af Afdeling C på De Tre Ege er der behov for yderligere 3,10 mio. kr. i anlægsmidler, forudsat at udbygningen delvist finansieres af de tidligere afsatte midler til de midlertidige pladser på Frederikssund Hospital.
Merudgifterne er fordelt med 1,00 mio. kr. i 2026 og 2,10 mio. kr. i 2027. Merudgiften i 2026 søges tillægsbevilget i nærværende sag og finansieres ved førstkommende budgetopfølgning i 2026 med henblik på at undgå yderligere pres på bruttoanlægsudgifterne indenfor anlægsrammen i 2026. Merudgiften i 2027 indarbejdes som teknisk korrektion i den kommende budgetproces for 2027-2030.
Bilag
58Meddelelser
Beslutning
-
59Underskrifter
Beslutning
-
Sagsfremstilling
Dette punkt erstatter det fysiske underskriftsark. Når der trykkes "Godkendt" svarer det til at underskriftsarket er underskrevet.