
Teknik og Klimas møde den 03. februar 2026
Mødelokale SL 13, Slangerup kl. 08.15
8Godkendelse af dagsorden
9Beslutning om godkendelse af Novafos´ investeringsaftale for 2026
Resume
Frederikssund Kommune skal, som en af Novafos´ ejerkommuner, hvert år indgå en investeringsaftale med Novafos. Martin Moneuax, Sektionsleder Spildevand Plan og Camilla Ankerstjerne, Afdelingschef Vand, fra Novafos vil på mødet fremlægge den endelige Investeringsaftale 2026. Aftalen indeholder overordnede fokusområder for vand og spildevand og synliggør kommunens og Novafos' fælles forventninger til mål og resultatkrav.
Indstilling
Administrationen indstiller, at Teknik og Klima over for Økonomiudvalget og Byrådet anbefaler, at:
- Godkende investeringsaftalen med Novafos for 2026 for Frederikssund Kommune.
Sagsfremstilling
Formålet med investeringsaftalen er at konkretisere ejerstrategien for Novafos og de mål, der er opstillet i kommunens vandforsyningsplan og spildevandsplan. Investeringsaftalen er aftalegrundlaget for de projekter, der skal udføres i 2026. Den indeholder både mål og resultatkrav for 2026 samt en investeringsoversigt for 2025-2029. Investeringsaftale for Frederikssund Kommune er vedlagt som bilag 1. Investeringsaftalen for 2026 påvirker både taksterne for vandforsyning og afledning af spildevand. Taksterne behandles i et særskilt dagsordenspunkt.
Administrationen har været i dialog med Novafos om investeringsaftalen 2026 for at sikre overensstemmelse med Frederikssund Kommunes forventninger til fremdrift i projekterne m.m.
Der har tidligere været orienteret om investeringsaftalen for 2026 på møde i Plan og teknik 07.05.2025. Dagsordenspunktet er vedlagt som bilag 2.
Fokusområder for investeringsaftalen:
Fælles for vand og spildevand
- Styrke den ligeværdige og professionelle dialog med ejerkommunerne mod en bæredygtig, innovativ og effektiv forsyning.
- Sikre robust forsyning i en krisesituation.
- Anvende Asset Management, som tilgang til at udvælge og investere i optimale renoveringsaktiviteter.
Fokusområder for vand
- Indgår aktivt i tværregionalt samarbejde omkring forsyningssikkerhed og vandressourceplanlægning.
- Sikre en bæredygtig indvinding, samt sikre et lavt indhold af pesticider og andre miljøfremmede stoffer i drikkevandet.
- Der arbejdes kontinuerligt på at reducere vandtabet i ledningsnettet af hensyn til grundvandsressourcen.
Fokusområder for spildevand
- Arbejde med områdeplan/delområdeplan i tæt samarbejde med Frederikssund Kommune.
- Imødekomme den nationale vandområdeplan 2021-2027 ved at reducere overløb fra fællessystemet til recipienter, samt sikre rensning og undgå hydraulisk belastning af vandløb fra separate regnvandsudløb.
- Understøtte relevante tiltag og projekter i kommunens Klimatilpasningsplan.
- Bistå i forhold til udpegning af områder med terrænnært grundvand.
- Arbejde på at tilvejebringe væsentlige tilladelser til etablering af den nye rensestruktur.
Inddragelse
Inddragelse er ikke vurderet relevant.
Økonomi
Nærværende sag har ingen bevillingsmæssige konsekvenser.
Bilag
10Temadrøftelse - Grøn Trepart, Vandløb, Kyst og Natur
Resume
Udvalget præsenteres for en overordnet introduktion til grøn trepart, natur og vandløb. Formålet er at give et fælles udgangspunkt for udvalgets videre arbejde på området, samt at give mulighed for, at udvalget kan komme med input til politiske fokuspunkter og prioriteringer.
Indstilling
Administrationen indstiller til Teknik og Klima, at:
- Tage orienteringen til efterretning, og
- drøfte egne politiske fokuspunkter på området.
Sagsfremstilling
Udvalget afholder et temamøde med fokus på grøn trepart, natur og vandløb. Temamødet har til formål at give udvalget en samlet og overordnet introduktion til området samt at skabe grundlag for politisk dialog om fremtidige fokuspunkter.
Afdelingsleder Margit Bloch Avlund giver et overordnet oplæg om:
- grøn trepart og kommunens rolle
- naturindsatsen og centrale opmærksomhedspunkter
- vandløbsområdet og væsentlige temaer
Oplægget tager udgangspunkt i afdelingens ansvarsområder og aktuelle opgaver og er af introducerende karakter.
På baggrund af oplægget drøfter udvalget, hvilke temaer og fokusområder der politisk ønskes særlig opmærksomhed på i det videre arbejde med grøn trepart, natur og vandløb.
Oplæg som præsenteres på udvalgsmødet vil blive vedhæftet referatet.
Inddragelse
Inddragelse er ikke vurderet relevant.
Økonomi
Nærværende sag har ingen bevillingsmæssige konsekvenser
11Beslutning om Novafos takster for drikkevand og spildevand 2026
Resume
Frederikssund Kommune skal, som myndighed på vandforsynings- og spildevandsområdet, hvert år godkende taksterne for Novafos. Dette sker på baggrund af en legalitetskontrol, hvor det sikres, at taksterne er fastsat i overensstemmelse med forsyningsselskabets regulativ, betalingsvedtægt og gældende lovgivning.
Indstilling
Administrationen indstiller, at Teknik og Klima over for Økonomiudvalget og Byrådet anbefaler, at:
- Taksterne for Novafos Vand 2026 godkendes.
- Taksterne for Novafos Spildevand 2026 godkendes.
Sagsfremstilling
Frederikssund Kommune skal som myndighed på vandforsynings- og spildevandsområdet hvert år godkende taksterne for Novafos. Det godkendte takstblad er Novafos' grundlag for at opkræve betaling hos deres forbrugere.
Novafos har udarbejdet et forslag til takster for henholdsvis drikkevand og spildevand, se vedlagte bilag i sagen. Taksterne er godkendt i Novafos bestyrelse i slutningen af 2025.
Novafos er underlagt vandsektorloven, hvilket betyder at Vandsektortilsynet (under Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen), træffer afgørelse om, og udmelder de økonomiske rammer, som Novafos skal overholde. Frederikssund Kommune skal foretage en legalitetskontrol af taksterne, som består i at sikre, at taksterne er fastsat i henhold til forsyningsselskabets regulativ, betalingsvedtægt og gældende lovgivning, herunder om vandværkets økonomi hviler i sig selv.
Drikkevand
Taksten ex. moms pr. m3 vand ændres fra 12,43 kr. i 2025 til 14,11 i 2026. Dette betyder en stigning i den samlede m3 pris inklusiv statslig afgift på 8,51% fra 18,80 kr. til 20,48 kr. ekskl. moms. Inklusiv moms kommer forbrugeren til at betale 25,60 kr. pr. m3 samt en fast årlig afgift pr. måler, som er 850,00 kr. Den faste afgift er uændret siden 2018.
Som nævnt ovenfor, vil den forbrugeroplevede takst i 2026 for levering af vand udgøre 25,60 kr./m3 mod 23,50 kr./m3 i 2025, en stigning på 2,10 kr./m3 . Stigningen i taksten kan primært henføres til tillæg til nye investeringer (1,95 kr./m3 ) og prisfremskrivning (0,75 kr./m3 ). Den resterende del af stigningen kan primært henføres til opkrævning af underdækning (0,62 kr./m3) fra tidligere år. Underdækning opstår, da der i tidligere år er opkrævet mindre end den økonomiske ramme tillader. Denne difference bliver indregnet i taksten for 2026, således at den økonomiske ramme opkræves set over flere år. Stigningen modsvares af et fald i §10-tillæg (-1,19 kr./m3), der består af omkostninger, som forsyningerne ikke selv kan påvirke og styre. Det omfatter køb af vand samt afgift for ledningsført vand mv.
Siden 2022 har taksten pr. m3 drikkevand været følgende:
| Årstal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
| Kr. pr. m3 ekskl. moms og statsafgift | 9,27 | 9,47 | 9,83 | 12,43 | 14,11 |
Spildevand
Vandafledningsafgiften ex. moms pr. m3 ændres fra 45,12 kr. i 2025 til 54,36 kr. i 2026, hvilket er en stigning på 20,48%. Inklusiv moms kommer forbrugeren således til at betale 67,95 kr. pr. m3 vand, samt en fast årlig afgift pr. kloakstik, som er 745,00 kr. Den faste afgift er uændret siden 2018.
Som nævnt ovenfor, vil den forbrugeroplevede takst i 2026 for afledning af spildevand udgøre 67,95 kr./m3 mod 56,40 kr./m3 i 2025, en stigning på 11,55 kr./m3 . Stigningen i taksten kan primært henføres til prisfremskrivning (1,47 kr./m3) og tillæg til nye investeringer (7,08 kr./m3) samt bortfald af korrektioner af den tidligere økonomiske ramme (2,23 kr./m3).
Siden 2022 har taksten pr. m3 spildevand været følgende:
| Årstal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
| Kr. pr. m3 ekskl. moms | 38,92 | 38,16 | 40,88 | 45,12 | 54,36 |
Sammenfattende vil den samlede forbrugeroplevede takst i Frederikssund Kommune for vand og spildevand være 93,55 kr./m3 i 2026 mod 79,90 kr./m3 i 2025, en stigning på 13,65 kr./m3 .
For yderligere uddybelse af takstfastsættelsen på vand og spildevand 2026 henvises til vedlagte bilag i sagen.
Inddragelse
Inddragelse er ikke vurderet relevant.
Økonomi
Nærværende sag har ingen bevillingsmæssige konsekvenser.
Bilag
12Beslutning om midlertidig lukning af toiletterne ved Torvet 2 om aftenen
Resume
De offentlige toiletter bag Torvet i Frederikssund er i øjeblikket præget af hærværk og uønsket ophold. Administrationen anbefaler en midlertidig lukning af toiletterne i aften- og nattetimerne.
Indstilling
Administrationen indstiller til Teknik og Klima, at:
- Toiletterne aflåses elektronisk hvert år i perioden 1. november - 31. marts fra kl. 19 - 06.
Sagsfremstilling
Det offentlige dame- og herretoilet bag Torvet i Frederikssund har siden november 2025 været udsat for gentagne problemer med hærværk, ophold og overnatning. Der begås hærværk på toiletter og inventar, der efterlades store mængder affald, og der er flere gange blevet tændt mindre bål inde i toiletbygningen. Situationen er ikke ny. Det gentager sig år fra år særligt i vinterperioden.
Ovenstående betyder at man ikke kan nøjedes med en almindelig rengøring af toiletterne. Der er løbende behov for helt at lukke toiletterne af for at rydde op, udskifte ødelagt inventar og foretage rengøring. Kommunen benytter et eksternt firma til rengøring af toiletterne. Firmaet har flere gange oplyst til administrationen, at de ikke ønsker at gøre rent på toiletterne, før de værste skader og farlige genstande er fjernet. Dette er helt inden for den aftale, kommunen har indgået med firmaet. Administrationen har derfor et par gange været nødsaget til at hyre endnu et firma, der kan stå for oprydning mv.
Situationen ved toiletterne betyder, at der i øjeblikket er øgede driftsudgifter til både rengøring, reparationer og udskiftning af inventar på toiletterne. Samtidig er administrationen nødt til at holde toiletterne lukkede, mens arbejdet med udbedringerne finder sted. Det betyder, at brugere heller ikke i dagtimerne altid kan benytte toilettet.
Der har i tidligere år periodevis været en ordning, hvor toiletterne blev låst om aftenen af en ekstern vagt og åbnet igen næste morgen af servicekorpset. Ordningen fungerede teknisk godt og sikrede adgang i dagtimerne. Enkelte borgere gav dog udtryk for, at de savnede en mulighed for at benytte toilettet efter kl. 19.
Det vil være muligt at tilkøbe ekstern vagt til aflåsning. Imidlertid foreslås, at toiletterne aflåses elektronisk - på samme måde som ved Østersvej, Sillebro Ådal og Møllekrogen.
Toiletterne på Nordre Pakhusvej i Frederikssund er åbne for brug både aften og nat.
Inddragelse
Inddragelse er ikke vurderet relevant.
Økonomi
Nærværende sag har ingen bevillingsmæssige konsekvenser.
13Meddelelser
Sagsfremstilling
- Til orientering er Kommunen blevet bevilliget EU-midler svarende til 0,85 – 1,2 mio. kr. fra januar 2026 og tre år frem. Midlerne bruges til at fremme mulighederne for lokalt ejerskab af lokalt produceret VE, via forskellige former for energifællesskaber mellem kommune, borgere, forsyninger og erhvervslivet. Klimateamet vil senere orientere yderligere om projektets proces og konkrete indhold.
Bilag
14Beslutning om leje af stadepladser (Lukket punkt)
15Underskrifter
Beslutning
-
Sagsfremstilling
Dette punkt erstatter det fysiske underskriftark.
Når der trykkes "Godkendt" svarer det til, at underskriftarket er underskrevet.