De første tre uger i september sætter vi fokus på de mange kryds, vi kører gennem hver dag. Det er her, at de fleste alvorlige ulykker sker med cyklister.
Lørdag den 13. september klokken 10 til 16 er der igen kulturfestival, når Frederikssund Bibliotekerne inviterer til Ord over Fjord. Festivalen er for både børn og voksne og kredser i år om temaet Bølger.
Medarbejderne i Frederikssund Kommune oplever i stigende grad, at de trives i hverdagen og har et godt samarbejde med kolleger og ledere. Det viser den seneste trivselsundersøgelse, som blev gennemført i maj 2025 blandt alle ansatte.
Lidt over 100 borgere var mødt frem, da Frederikssund Kommune og forsyningsselskabet Novafos onsdag eftermiddag indviede det nye regnvandsbassin i det sydlige Vinge.