
Jump4fun giver flere børn plads i fællesskabet
Børn og unge, som ikke trives på de traditionelle idrætshold, har fundet et trygt fællesskab i Jump4fun. En ny evaluering viser, at børnene bliver gladere, får lettere ved at indgå i sociale fællesskaber og får mere lyst til at være fysisk aktive.
Derfor udvides tilbuddet nu i Frederikssund Kommune med endnu en forening.
Jump4fun er et samarbejde mellem Frederikssund Kommune og DGI Nordsjælland. Tilbuddet er målrettet børn og unge med særlige behov, som ikke oplever, at de traditionelle foreningshold passer til dem. Her er fokus på fællesskab, leg, anerkendelse og glæden ved bevægelse.
I dag findes der Jump4fun-hold i Skibby IK og A6 Slangerup Svømmeklub, og interessen har været så stor, at der nu også er indgået aftale med Frederikssund Gymnastikforening om at blive en del af indsatsen.
- I Skibby Idræts Klub er der plads til alle, og med vores Jump4fun hold har vi gennem et par sæsoner kunne tilbyde børn med særlige behov fra hele kommunen glæde, sammenhold og masse motion. Vi oplever børnene trygge og altid deltagende, fortæller instruktørerne fra Skibby IK.
- Vi ser børn der udvikler sig positivt i fællesskabet, nogle fra at være indadvendte til nu udadvendte og modige, nogle der er startet til andre almene sportsgrene, og de fleste der bare nyder friheden til at være sig selv i en større sammenhæng. Vi glæder os altid til mandag eftermiddag i hallen med sjov, smil og sved.
Et frirum med plads til at være sig selv
DGI Nordsjællands seneste evaluering blandt forældre til børn på Jump4fun-holdene viser, at tilbuddet gør en mærkbar forskel i hverdagen.
Forældrene fortæller blandt andet, at deres børn er blevet gladere, bedre til at indgå i fællesskaber og har fået større mod på at deltage i fysiske aktiviteter. Samtidig beskriver de Jump4fun som et frirum, hvor børnene kan være sig selv, udvikle sig i trygge rammer og skabe nye venskaber.
Et af svarene i evalueringen lyder:
- Han er blevet mere udadvendt og tør gå til andre børn uden mor og far.
Et andet barn har ifølge sine forældre fået "gode venner til Jump4fun", mens en tredje beskrives som at have fået "et sted, hvor han kan være sig selv og bruge kroppen uden begrænsninger".
Stor efterspørgsel
Projektet løber fra 2024 til 2027, og holdene i Frederikssund Kommune er kommet godt fra start.
I Skibby IK var der i sidste sæson 17 tilmeldte børn. I A6 Slangerup Svømmeklub deltog syv børn. I den kommende sæson skal børnene tilmeldes på ny. Den store interesse er en af årsagerne til, at tilbuddet nu udvides til endnu en forening.
Med Frederikssund Gymnastikforening ombord får endnu flere børn og unge mulighed for at blive en del af et idrætsfællesskab, hvor der er plads til forskellighed, og hvor glæden ved bevægelse er i centrum.
Tider og sted
Skibby IK: Mandag 16.30 – 17.30 Opstart: 24. aug. Fjordlandsskolen Skibby, Hallen, Selsøvej 16, 4050 Skibby
A6 Slangerup Svømmeklub: Torsdag 15.00 – 16.00 Opstart: 3. september. A6 Slangerup Svømmeklub, Idrætsvej 5, 3550 Slangerup
Frederikssund Gymnastikforening: Torsdag 17.00 – 18.00 Opstart: 17. september. Falkenborgskolen, Bygning M, Ved Kirken 1, 3600 Frederikssund
Fakta om Jump4fun
- Jump4fun er et samarbejde mellem Frederikssund Kommune og DGI Nordsjælland.
- Tilbuddet er målrettet børn og unge med særlige behov, som ikke trives på traditionelle idrætshold.
- Holdene har typisk omkring 15 deltagere for at sikre trygge rammer.
- Der er i dag hold i Skibby IK og A6 Slangerup Svømmeklub.
- Frederikssund Gymnastikforening bliver den tredje forening i kommunen med et Jump4fun-tilbud.