Frederikssund Kommunes logo
24. september 2025

Niels L. Nielsen vinder Kulturprisen 2025

En natur-, kultur- og historieinteresseret ildsjæl vandt Kulturprisen 2025. Niels L. Nielsens mangeårige arbejde for kulturen i Frederikssund Kommune gjorde, at han blev årets vinder.

Det var en glad og stolt vinder, der onsdag den 24. september fik overrakt diplom, blomster og 15.000 kroner sammen med titlen som årets vinder af Kulturpris 2025 foran Langes Magasin i Frederikssund.

- Niels L. Nielsen har bidraget til kulturlivet i Skibby og resten af kommunen blandt andet via hans meget store indsats for Historisk forening for Skibby-egnen. Niels har været formand for historisk forening i mere end 40 år. Her har han, som formand, været vedholdende tovholder og den, der har inspireret og styret bestyrelsens arbejde med at planlægge otte meget varierende foredrag om året, sagde formand for Job, erhverv og kultur, Michael Tøgersen (I) i sin tale til overrækkelsen af kulturprisen.

Udvalgsformand Michael Tøgersen og vinder af Kulturpris 2025 Niels L. Nielsen. Foto: Frederikssund Kommune.Udvalgsformand Michael Tøgersen og vinder af Kulturpris 2025 Niels L. Nielsen.

Niels L. Nielsen har også været guide i kirker for interesserede grupper, og han har lavet guidede ture i Skibby, hvor han har fortalt om livet i byen i gamle dage. Senest er han blevet guide på Naturekspressen. Og siden 2006 har han også været rådsmedlem i Kulturrådet.

- Det er rart at få at vide, at ens hobby og fritidsinteresse er blevet bemærket og værdsat. Egentlig er jeg jo indvandrer hertil, for 60 år siden oppe fra Nordsjælland. Jeg blev taget godt imod ovre i Hornsherred, så nu er jeg blevet, og nu er jeg mere ’hornsherreder’ end andet. Jeg er heldigvis adskillige blevet opfordret til at medvirke i forskellige sammenhænge, og jeg har svært ved at sige nej. Min kone siger: ”Du blander dig for meget”. Men heldigvis har hun accepteret det, så tak til hende,” sagde Niels L. Nielsen, da han var udråbt som årets vinder.

Udover diplom, blomster og pengene får Niels L. Nielsen også en plakette i jorden ved Langes Magasin blandt de mange tidligere vindere af Kulturprisen.

De øvrige nominerede til Kulturpris 2025 var Lokalhistorisk Forening for Slangerupegnen og Musik mellem fjordene.

Plaketten i brostenene ved Langes Magasin med Niels L. Nielsens navn. Foto: Frederikssund Kommune.Plaketten i brostenene ved Langes Magasin med Niels L. Nielsens navn.

Foto: Frederikssund Kommune.