Frederikssund Kommunes logo
28. april 2025

Ny bålhytte indviet med røg og popcorn

Ved Slangerup Skole afdeling Lindegård er der bygget en helt ny bålhytte. Den blev indviet mandag formiddag af skolens elever, medarbejdere og borgmesteren.

Ideen til den nye bålhytte opstod for nogle år siden i forbindelse med, at der blev etableret en skoleskov ved skolen i Slangerup i april 2022. Dengang var eleverne med til at plante træerne i den nye skov. Men ønsket om en bålhytte blev ikke opfyldt med det samme.

Udvalget Klima, natur og energi har bevilget penge til bålhytten, som nu endelig står klar til brug. Og mandag formiddag blev den altså indviet.

- Når man nu har en skov, så er man også nødt til at have en bålhytte, så man kan krybe i ly, når vejret ikke er godt, så man kan tænde et bål, så man kan sidde og snakke og måske lave et snobrød eller noget andet. En bålhytte er sådan et sted, hvor man mødes og har det rigtig godt med hinanden. Jeg håber, I bliver rigtig glade for jeres bålhytte. Det er et godt sted at mødes, lige på kanten af skoven. Så tillykke med bålhytten og dejligt, at I var med til at plante skoven, sagde borgmester Tina Tving Stauning (A), da hun talte til alle eleverne, inden hun klippede den røde snor over.

Efter den officielle indvielse gik eleverne ud på et naturbingoløb og efter det fik de alle popcorn.

Bålhytten ligger ved Slangerup Skole afdeling Lindegård, og skolen kan se frem til at bringe undervisningen ud i naturen og give eleverne en mere praktisk orienteret undervisning i bålhytten. Men det er ikke kun skolen, der kan bruge den. Også børnehusene kan tage forbi og eksempelvis spise madpakker i den, og så er den selvfølgelig også åben for de borgere, der kunne have lyst til at bruge den.

Bålhytte ved Slangerup Skole afdeling Lindegård. Foto: Frederikssund Kommune.Børn og voksne fra Slangerup Skole afdeling Lindegård var til stede ved indvielsen af den nye bålhytte.

Borgmester Tina Tving Stauning klippede den røde snor ved indvielsen af bålhytten. Foto: Frederikssund Kommune.Borgmester Tina Tving Stauning klippede den røde snor ved indvielsen af bålhytten.

Bålhytten var pyntet fint til indvielsen. Foto: Frederikssund Kommune.Bålhytten var pyntet fint til indvielsen.

Børn og medarbejdere fra Slangerup Skole afdeling Lindegård var til stede ved indvielsen af bålhytten. Foto: Frederikssund Kommune.Børn og medarbejdere fra Slangerup Skole afdeling Lindegård var til stede ved indvielsen af bålhytten.

Foto: Frederikssund Kommune.