Frederikssund Kommunes logo

22. april 2025

Midlertidigt Borgercenter åbner onsdag

Onsdag den 23. april 2025 åbner vi et midlertidigt Borgercenter i Gågaden i Frederikssund. Det får normale åbningstider, og tidsbestiling vil fortsat være påkrævet.

Kultur-Arkiv bliver til Borgercenter

Det midlertidige Borgercenter får til huse i Kultur-Arkivet på Jernbanegade 24D (Gågaden) i Frederikssund.

Indgangsparti til Kultur-Arkivet, som bliver midlertidigt Borgercenter. Foto: Kenneth Jensen.Indgangsparti til Kultur-Arkivet, som bliver midlertidigt Borgercenter.

Her har kommunens medarbejdere arbejdet intenst med at få lokalet indrettet, og med hjælp fra vores systemleverandører er det lykkedes at få det midlertidige Borgercenter klar på meget kort tid tirsdag, så det altså kan åbne allerede onsdag, hvor medarbejderne er klar til at tage imod og yde borgerservice til I, som har bestilt tid. Tidsbestilling er således forsat nødvendig.

Der arbejdes ihærdigt på at blive klar i det midlertidige Borgercenter. Foto: Kenneth Jensen.Tirsdag eftermiddag arbejdes der ihærdigt på at blive klar i det midlertidige Borgercenter.

Samme åbningstider som på Rådhuset

Borgercentret får samme åbningstider, som der normalt er i de vante rammer på Rådhuset. Det vil sige:

Borgercentrets åbningstider
Ugedag

Åbningstid

Mandag

kl. 08.30-13.00 (tidsbestilling)

Tirsdag

Lukket

Onsdag

kl. 08.30-13.00 (tidsbestilling)

Torsdag

kl. 10.00-17.00 (tidsbestilling)

Fredag

kl. 10.00-12.00 (tidsbestilling)

Lørdag

Lukket

Søndag

Lukket

Det kan vi hjælpe med

Det midlertidige Borgercenter kan hjælpe med de ydelser, som centret normalt håndterer. Det vil blandt andet sige:

Læs mere om alle de services, som Borgercentret er behjælpelige med.

Selvbetjening

Husk, at du også kan klare mange af tingene selv via vores digitale selvbetjeningsløsninger.

Foto: Kenneth Jensen.