Mandag den 13. januar 2020 kan borgerne i Ballerup, Egedal og Frederikssund opleve et storslået og betagende kinesisk nytårsshow, når Bycirklen fejrer det kinesiske nytår.
De otte kommuner i Demensvenligt Nordsjælland arbejder med demens på tværs af kommuner, erhvervsliv og foreninger. På en tværkommunal konference delte de deres viden og resultater med hinanden.
Torsdag den 28. november 2019 blev den Forberedende Grunduddannelse (FGU) i Frederikssund og Skibby officielt indviet. De to lokale afdelinger er godt i gang med mere end 100 elever.
Det blev 0.B fra Trekløverskolen afdeling Falkenborg, der løb med gevinsten i årets skolestartskampagne. Nu skal eleverne lære endnu mere om sikker cykling.
I den kommende tid er der god grund til at være opmærksom i trafikken i Slangerup. Blandt andet lukkes Kongensgade for trafik den 1. december i forbindelse med tændingen af byens juletræ.
I weekenden 30. november og 1. december er der åbent fra kl. 11 – 16 på Café Danner ved Jægerspris Slot. Caféen er julepyntet og klar med diverse julerier.
Som den første kommune i Nordsjælland indfører Frederikssund Kommune normeringer fra 2020, der svarer til BUPLs anbefalinger. Derfor er der nu opslået 19 nye pædagogstillinger.
Vi skal blive endnu bedre til at sortere vores affald, når vi afleverer det på genbrugspladsen. Derfor skifter containeren ”Småt brændbart” navn til ”Rest efter sortering”.