Gå til sidens indhold
Print
Frederikssund Kommunes logo
4. december 2017

Byrådet har holdt konstituerende møde

Det nye Frederikssund Byråd var mandag aften samlet til sit konstituerende møde, hvor byrådet blandt andet valgte medlemmer til Økonomiudvalget og de otte stående udvalg i den kommende byrådsperiode.

De 23 valgte medlemmer af Frederikssund Byråd i perioden 1. januar 2018 - 31. december 2021 var 4. december 2017 samlet til konstituerende møde i byrådssalen i Frederikssund.

Her valgte byrådet formelt John Schmidt Andersen (V) som borgmester, Lars Thelander Bostrøm (O) som 1. viceborgmester og Tina Tving Stauning (A) som 2. viceborgmester.

Til Økonomiudvalget, hvor borgmesteren er født formand, blev følgende otte medlemmer valgt:
Hans Andersen (V), Ole Søbæk (C), Tina Tving Stauning (A), Poul Erik Skov Christensen (A), Kenneth Jensen (A), Ole Frimann Hansen (F), Inge Messerschmidt (O) og Maria Katarina Nielsen (B).

Medlemmerne i de stående udvalg

De otte stående udvalg i den kommende byrådsperiode konstituerer sig hver især den 14. december med valg af formand og næstformand. På Byrådets konstituerende møde mandag 4. december blev følgende medlemmer af de otte udvalg valgt:

Til Teknisk Udvalg blev følgende syv medlemmer valgt:
Tina Tving Stauning (A), Jørgen Bech (V), Michael Tøgersen (V), Kristian Moberg (V), Jens Jørgensen (V), Anne-Lise Kuhre (A), Niels Martin Viuff (A).

Til Plan- og miljøudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Jørgen Bech (V), Michael Tøgersen (V), Lars Thelander Bostrøm (O), Pelle Andersen-Harild (Ø), Tina Tving Stauning (A).

Til Vækstudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Ole Søbæk (C), Kristian Moberg (V), Jens Jørgensen (V), Poul Erik Skov Christensen (A), Niels Martin Viuff (A).

Til Social- og Sundhedsudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Anne Sofie Uhrskov (V), Kristian Moberg (V), Jens Jørgensen (V), Susanne Bettina Jørgensen (A), Jesper Wittenburg (A).

Til Velfærdsudvalget blev følgende syv medlemmer valgt:
Anne Sofie Uhrskov (V), Morten Skovgaard (V), Charlotte Drue (V), Inge Messerschmidt (O), Susanne Bettina Jørgensen (A), Jesper Wittenburg (A), Poul Erik Skov Christensen (A).

Til Opvækstudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Jørgen Bech (V), Charlotte Drue (V), Maria Katarina Nielsen (B), Ole Frimann Hansen (F), Anne-Lise Kuhre (A).

Til Uddannelsesudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Morten Skovgaard (V), Charlotte Drue (V), Inge Messerschmidt (O), Kenneth Jensen (A), Pelle Andersen-Harild (Ø).

Til Fritids- og Kulturudvalget blev følgende fem medlemmer valgt:
Michael Tøgersen (V), Anne Sofie Uhrskov (V), Charlotte Drue (V), Jesper Wittenburg (A), Kenneth Jensen (A).

Se også nyhed fra 29. november om konstitueringsaftale.

Det nye byråd pr. 1. januar 2018.