Gå til sidens indhold
Frederikssund Kommunes logo

Indkomne høringssvar:

Borgmesterens budgetforslag for 2019 har været udsendt i høring fra den 3. - 16. september. (senest opdateret den 17. september kl. 17:07)

Ved høringsfristens udløb var indkommet 260 høringssvar, som er publiceret nedenfor, og dermed viderebragt til det samlede Byråd. 

  1. Frederikssund vikingeboplads - Bestyrelsen
  2. Borger - Knud Eskesen
  3. Hjerneskadeforeningen - Direktør Morten Lorenzen
  4. Borger - Martin Kirchgässner
  5. Borger - Frida Vestergaard
  6. Borger - Tina Liva Hüttel
  7. Frederikssund Børneteater - Bestyrelsen
  8. Frederikssund Teater - Bestyrelsen 
  9. Borger - Rene Christiansen
  10. Danske seniorer - Kreds Nordsjælland
  11. Beboer og pårørende - v/ Helle Andersen
  12. Frederikssund Marineforening - Formanden
  13. Koordinationsudvalget for Ældre Sagen - Bente Christensen
  14. Pedersholm foreningecenter - Brugerrådet
  15. LokalMED - Familieafdelingen
  16. Slangerup skole - Skolebestyrelsen
  17. Slangerup City og Erhvervsforening v/ Casper Larsen
  18. Borger - Susanne Neumann
  19. Frivillig - Alice Nyholm Jensen
  20. Medarbejdere - Socialpsykiatrien
  21. Eksperimenterende Danske Radioamatører (EDR) - v/ formand Joakim Soya
  22. Børne- og Ungdomsorganisationers Samråd (BUS) - v/ Alice Linning
  23. Borger - Charlotte Skovgaard
  24. Den gamle Smedje - v/ Bestyrelsen for lokalhistorisk forening
  25. Slangerup Miniby - Bestyrelsen
  26. Støttegruppen efter glad - v/ Bente Kozaczka
  27. MEDudvalg - Pedershave plejeboliger
  28. Faglige seniorer Fr.sund - Lissi Gyldendal
  29. Ansat - Line Busk Fischer
  30. Pårørende - Sanne Pedersen
  31. Kulhuse Kultur og Medborgerhus - Formand Maia Petterson
  32. Rytterskolens brugerråd - formand Henrik Duus
  33. Borger - Jacob Christiansen
  34. Grundejerforeningen Linderup - formand Jens H. Petersen
  35. Borgere - Daniel Mølgaard og Pernille Olsen
  36. MEDudvalg - Omsorgscentret Pedershave
  37. Slangerup Børnehave - Bestyrelsen
  38. Pårørende - Bent og Annelise Skov Jensen
  39. MEDudvalg - CamusU10
  40. MEDudvalg - Dagtilbud Fr.sund SYD
  41. Medarbejdere - Sundhedssekretariatet
  42. Medarbejdere - Inkontinensklinikken
  43. Koordinerende MEDudvalg - Sundhed
  44. Slangerup børnehave - Personalet
  45. Beboer - Vivi Vestermann
  46. Pårørende - Susan og Birgit Andersen
  47. Bruger og pårørende råd - Møllehaven og Kongshøj Alle
  48. Medarbejder - Områdeleder Solgården/Tolleruphøj
  49. Medarbejdere - Sundhedsplejen v/ Anja Bækkelund
  50. LokalMED - Rehabiliteringsafdelingen
  51. Bruger - Lauge
  52. Ældrerådet, beboer- og pårørenderåd
  53. Bruger - Laura Dalum Hansen
  54. Bruger - Smilla Olsen
  55. Bruger - Ellen
  56. Lokalhistorisk forening Slangerup - Bestyrelsen
  57. Bruger - Liva Pedersen
  58. Borger - Michael L. Nielsen
  59. Bruger - Rasmus
  60. Danmarks Naturfredningsforening - Formand Per Seerup
  61. Bruger - Valdemar Hauritz
  62. Borger - Jette Johansen
  63. Forældre - Børnehuset Slotsgården
  64. Døgnplejen - LokalMED
  65. AKUcenter Slangerup - MEDudvalg
  66. Børn og skoles administration - Medarbejdere 
  67. Trekløverskolen - Skolebestyrelsen
  68. Kultur- og Fritidssekretariatet - Medarbejdere 
  69. Pårørende - Birgitte Larsen
  70. Ådalens skole - MEDudvalg
  71. Skibbyhøj - LokalMED 
  72. Fr.sund Tennis og idrætsklub, OAKS og ORI fodbold
  73. Beboere - Jørgen og Kirsten Petersen
  74. Beboere - slettet efter anmodning fra afsender
  75. Beboer - Grethe Borgsmidt
  76. Dagtilbud område Slangerup - MEDudvalg
  77. Lundebjerggård - Brugerråd
  78. Sct. Georgsgårdens - Bestyrelsen
  79. Dagtilbud Slangerup - Forældrebestyrelsen
  80. FOA Fr.sund - Pædagogisk sektor v/ Annette Meller
  81. Skolelederforeningen Frederikssund
  82. BAF - Botilbud Rosenfeldt, Lunden og Gnisten
  83. Dagtilbud Skibby - MEDudvalg
  84. Dagtilbud Fr.sund - Forældrebestyrelserne
  85. Borger - Michelle S. Larsen
  86. Klintegården - MEDudvalg
  87. Ernæringsassistenter - Tolleruphøj, Østergården og Lundebjerggård
  88. Medarbejder - Lene Brohus
  89. Medarbejder -Illona Madsen  
  90. IKT og digitalisering - Medarbejderne
  91. Ydelsesteam kontanthjælp - Medarbejderne
  92. Hovedudvalget - Medarbejdersiden
  93. Danmarks lærerforening - Fr.sund lærerkreds
  94. Tandplejen - MEDudvalget
  95. Visitationen Ældre og Social Service - LokalMED
  96. Ældrerådet
  97. Dansk sygeplejeråd - Kreds næstformanden
  98. Staben i Sundhedssekretariatet
  99. Træningsenheden - LokalMED
  100. Dagplejen - Gruppekoordinatorer
  101. Tolleruphøj - Brugerrådet
  102. Borger - Astrid B. Jensen
  103. Fjorlandsskolen - MEDudvalg
  104. Klub Højen - Medarbejderne
  105. UBK - MEDudvalget
  106. Musikskolen - Bestyrelsen
  107. Socialrådgiverklubben
  108. Dagtilbud Jægerspris - LokalMED
  109. Job- og borgercenter - LokalMED
  110. Beboer - Mary K. Adamsen
  111. Borger - Ida Holgersen
  112. Frederikssund Idrætsråd
  113. Slangerup skole - MEDudvalg B-siden
  114. Trekløverskolen - MEDudvalg
  115. Nydningen - privat skov- og naturbørnehave - Bestyrelsen
  116. Borger - Line Linhard
  117. Borger - Frank Gliese
  118. Ådalens skole - Forældrerådet 2A
  119. Ungdoms- og fritidsklubber - Hornsherred SYD
  120. Borger - Kenn Andersen
  121. Strategi, Service og Koordination - DELudvalg
  122. Borger - Hanne Kristiansen
  123. Borger/forældre - Martin Dånge og Louise Andersen
  124. Voksenafd. og staben i Social service - MEDudvalg
  125. Ældre- og Social Service - Koordinerende MEDudvalg
  126. Jægerspris skole - MEDudvalg
  127. Egeparken - Beboer- og pårørenderåd
  128. Pårørende - Peter T. Christiansen
  129. Frivillig - Eva Mejnert
  130. Frederikssund bibliotekerne - LokalMED
  131. Dagtilbud område Nord - MEDudvalg
  132. Tolleruphøj - Beboere
  133. Beboer - Karlo Hass
  134. Callcenter - Medarbejderne - vedlagt BILAG
  135. FOA Frederikssund - Formand for Social- og Sundhedsektoren
  136. Livskilden - Brugerrådet
  137. Ådalens skole - Skolebestyrelsen
  138. Nytilflyttere - Maskinmesteren og Skolelærinden
  139. Borger - Dina Fagerhøj
  140. Pårørende - Tine Nielsen
  141. Kosmos - Michala Villumsen
  142. Gnisten - Brugerrepræsentantskabet
  143. Beboerforeningen Snostrup og St. Rørbæk - Bestyrelsen
  144. Dagplejen - Husråd Jægerspris distrikt
  145. Nordhøj og De 3 Ege - MEDudvalg
  146. Nordhøj - Kostfaglige medarbejdere
  147. Medarbejder - Helle Buhl
  148. Pedershave - Personalet i Hus E,
  149. Borger - Ib R. Pedersen
  150. Borger - Stina S. Larsen
  151. Frederikssund Vikingespil - Formand Camilla Dupont
  152. JF Willumsens Museum - Medarbejderne 
  153. Foreningen Norden Frederikssund - Bestyrelsen
  154. JF Willumsens Museum - Bestyrelsen
  155. Handicaprådet - Formand Tommy Fritzen
  156. Slangerup Brandmandsklub - Deltidsbrandmænd Slangerup
  157. Overlæge - Clarissa Crone
  158. Folkeoplysningsudvalget - v/ formanden
  159. Fjordlandsskolen - Bestyrelsen
  160. Borger - Carsten Cederholm
  161. Borger - Helene Garly
  162. Kost- og Ernæringsforbundet - v/ Regionsformanden
  163. Handicap- og Botilbud - LokalMED
  164. Social- og Handicapområdet - Team §85
  165. Klub Stjerneskud - Personalet
  166. Normandshusene - Beboere og personale
  167. Borger - Thomas Sørensen
  168. Slangerup Bio - v/ formand Jette Madsen
  169. Tekniske område  LokalMED og DelMED
  170. Borger - Niels Wassileffsky
  171. Pårørende - Søren Westh
  172. Beboer - Ole Kølby
  173. Pårørende Kirsten Kølby
  174. Kærholm skole - MEDudvalget
  175. Ungekollegiet Lundevej - Beboerne
  176. Ungekollegiet Lundevej - Forældre og pårørende
  177. Pårørende - Helle Clausen og Heidi Achen
  178. Tidligere ansat - Ulla Bang
  179. Klubberne - Frederikssund Nord og SYD
  180. Borgere - Gitte og Jannik Sjøgren
  181. Borger - Pia Dalegaard 1/2
  182. Borger Pia Dalegaard 2/2
  183. Bedre psykiatri fr.sund - v/ formanden
  184. Borgere - Borgmarken Slangerup
  185. Borger Anne-Sofie Thorn
  186. Borger - Tino Capion
  187. Forældrebestyrelsen - Fr.sund Nord
  188. Borger - Susanne S. Ottosen
  189. Jægerspris skole - Skolebestyrelsen
  190. Borger - Maria Camilla
  191. Beboere - Tolleruphøj
  192. Pårørende - Bente og Peter Vestermann
  193. Gardehusarforeningen Frederikssund
  194. Kulturhuset Elværket - v/ Næstformanden
  195. Bofælleskaabet Linde Alle - Pårørenderådet
  196. Børnehuset Møllevangen - Forældrebestyrelsen
  197. Borgere - Helle Dissing og Anne Hegestand
  198. Foreningen Form og Farv - v/ formanden
  199. Rosenfeldthusene og Lunden - Pårørenderåd
  200. Børnehusene Fr.sund SYD - Forældrebestyrelsen
  201. Fjorlandskolen afd. Skibby - Forældregruppen 5 kl.
  202. Privat børnepasser - Carina Petersen
  203. Borger - Jonna S. Medborg
  204. Borger - Benny Juul Neis
  205. Frederikssund musikskole - MEDudvalget
  206. Danske seniorer, brugerrådet ældre og aktivitetscentret Skibby
  207. Kultur- og Fritidsområdet - Koordinerende MEDudvalg
  208. Borgere - Kalle og Dorte Hækkerup
  209. Borger - Hanne Kyvsgaard
  210. Klub Toppen - Medarbejderne
  211. HK klubben Frederikssund
  212. Græse Gamle Skole - Brugerrådet
  213. Skibby brandmandsklub
  214. Borger - Peter Agerholm
  215. Borgere - Rasmus Nielsen og Christina Vlasman
  216. Cyklistforbundet Fr.sund - v/ Morten Ledet
  217. Kærholm - Skolebestyrelsen
  218. Daghjemmet Solgården og Tolleruphøj  - LokalMED
  219. Tolleruphøj - Personalet
  220. Velfærd, Arbejdsmarked og Sundhed - DELudvalget
  221. Borgere - Anna og Henrik Knudsen
  222. Borger - Tine Popp-Madsen
  223. Forældregruppen Hornsherred SYD
  224. Borger - Dorte Mortensen
  225. Omsorgscentret Solgården - Medarbejderne 
  226. Fritids- og ungdomsklubbernes bestyrelse
  227. Opvækst- Uddannelse og Kultur - DELudvalget medarbejdersiden
  228. 0-18 års området - Koordinerende MEDudvalg  medarbejdersiden
  229. FOA Frederikssund - Tillidsrepræsentanterne
  230. Frederikssund Klimaforening - v/ formanden
  231. Borger - Jørgen Christensen
  232. Borger - Knud-Erik Holmgaard
  233. Bruger - Kirstine Bidstrup
  234. Fonden for Træer og Miljø
  235. Historisk forening Jægerspris - v/ formand og arkivleder
  236. Frederikssund sejlklub og juniorsejlcenter
  237. Borger - Mette De Neergaard
  238. Borger - Sine Jess
  239. Borger - Pia Graabæk
  240. Trekløverskolen - pædagogerne
  241. Borger - Anita Jørgensen
  242. Borger - Annette M. Larsen
  243. Borger - Louise Askbo
  244. Borgere - Jeanette og Jørgen Serve
  245. Borger - Annette M. Larsen
  246. Den Plessenske Selsø fond
  247. Børnehuset Bakkegården - Forældrerådet
  248. Borger - Kamilla Skjerning
  249. Selsø Slots venner - v/ formanden
  250. Borger - Lars Graabæk
  251. Borgere - Britta Hansen og Brian Nielsen
  252. Pårørende - Lisbet Tindborg
  253. Beboere - Henning Grand og Inger Andersen
  254. Hornsherred Syd - Bestyrelsen
  255. Forældre Hornsherred Syd
  256. Gnisten - Brugerrepræsentskabet
  257. Familieafdelingen - LokalMED  medarbejdersiden
  258. Jægerspris amatørscene - v/ formanden
  259. Helles økologiske private pasningsordning 
  260. Borger - Jørgen Nielsen
  261. Klimarådet - v/ Formanden - modtaget 21/9
  262. Borger - Kristian Kofoed - modtaget 22/9
  263. BUPL Nordsjælland - modtaget 24/9